Záhadný koronavirus: Co o něm vědci ještě netuší?

O koronaviru kolují různé mýty, polopravdy, ale i zajímavosti. Odborníci se například snaží vysvětlit, proč virus častěji infikuje muže, jak dlouho zůstávají živé virové částice na předmětech, nebo zda mohou být pro okolí infekční i vyléčení pacienti, kteří nenosí respirátor či roušku.

Ženy jsou vůči koronavirus odolnější

Opravdu mají ženy lepší imunitu jako muži, nebo za to může svědomité nošení dámské roušky? Výzkumníci si během epidemie v Číně všimli, že virus častěji infikuje mužů. Rovněž muži po nákaze čelí o něco vyššímu riziku úmrtí - podle Kaiser Health News (KHN) dosahuje přibližně 2,8 procenta ve srovnání s 1,7-procentní úmrtností u žen. Vyšší vnímavost mužů vůči koronaviru vědci vysvětlují různé, například odlišným chováním mužské a ženské imunity, ochranným vlivem ženského hormonu estrogenu či častějším kouřením čínských mužů. Záhadu mohou částečně vysvětlovat i mužské zvyky. Nedávno vědci zjistili, že se koronavirus nešíří jen kapénkově, jeho patogeny se mohou nacházet i ve stolici či v moči nakažených. Prakticky to znamená, že onemocnění dokážou šířit i lidé, kteří si po toaletě nemyjí ruce. Podle portálu Businessinsider.com dodržují preventivní zásady spíše ženy. Právě tento fakt mohl být příčinou toho, že se koronavirus nakazí více mužů než žen. Z průzkumu, který portál minulý týden zrealizoval v USA vyplynulo, že ženy si častěji myjí ruce. Nákaze se snaží předcházet důsledným mytím rukou a dezinfekcí předmětů přibližně 65 procent žen, ale pouze 50 procent mužů. I odborníci upozorňují, že důkladná osobní hygiena patří k nejlepším zbraním lidské imunity. Podle londýnské studie z roku 2006 může pravidelné mytí rukou snížit riziko respirační infekce zhruba o 16 procent.

Dětem se vyhýbá

Ukazuje se, že dětský imunitní systém koronavirus z nějakého důvodu lepší vzdoruje - a důvodem zřejmě nejsou dětské roušky, byť mohou být opatřeny antibakteriální vrstvou. Podle WHO tvoří většinu infikovaných pacientů dospělí lidé nad dvacet let a pouze dvě procenta případů se týkají mladších osob. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upřesňuje, že u dětí se koronavirus objevuje zřídka a onemocnění mívá mírnější průběh. Obyčejně se projevuje kašlem, rýmou a horečkou.

Publikováno: 06. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Hanka Zátopekova