Je možné mít zvíře v nájemním bytě?

Pes, kočka, křeček nebo papoušek. Nejběžnější obyvatelé domů a bytů ze zvířecí říše. Žijí s námi běžně v symbióze a málokdo se zamyslí nad tím, že jedni je nadevše milují, ale druzí k nim takovou lásku a pochopení mít nemusí. Zatímco majitelé bytů v osobním vlastnictví si o přítomnosti zvířat rozhodují sami, v případě nájmů je situace složitější.

Má majitel právo veta?

V případě, že bydlíte v bytě, který vám „neříká pane“ a zvíře byste doma chtěli, záleží na tom, jaký druh smlouvy máte sjednán. Realitní kancelář uvádí, že klasická nájemní smlouva je animals friedly, tedy ke zvířatům přátelská. Majitel bytu nesmí podle Občanského zákoníku nájemci zakázat chovat v bytě zvířata. Jiná situace je ale v případě podnájemní smlouvy, kde může být ustanovení o omezení chovu zvířat v bytě zakotveno. Pokud majitel nemá rád psy nebo kočky a bojí se, že mu svými drápky poškrabou podlahy nebo budou svým štěkáním a mňoukáním rušit sousedy, může zákaz pobytu zvířat zahrnout do smlouvy a podnájemník to musí respektovat.

Co takhle kompromis?

V případě, že se tak nestane, může se stát porušení důvodem pro okamžité ukončení podnájmu. Na co si dát pozor při pronájmu bytu adekvátně poradí realitní makléř, který ve spolupráci s právníkem upozorní na možná úskalí a předem objasní veškeré smluvní podmínky. Cílem majitele je, aby mu nezůstal vybydlený byt. Požadavkem nájemce je pohodlné bydlení s minimem omezení. Najít společnou řeč dokáže Unicareal. Unicareal je realitní kancelář s působností v Brně a okolí. Je vybudována na pevných základech a stabilním týmu lidí, kteří jsou odborníky ve svém oboru. Díky mnoha zkušenostem z praxe poskytuje bezchybný servis a všechny služby, které souvisí s prodejem, pronájmem, či výměnou nemovitostí. Je vyhlášená svým unikátním osobním přístupem s garancí solventnosti. Unicareal s.r.o. Roubalova 455/4 Brno-střed-Stránice 602 00 Tel: 541 211 876 Email: info@unicareal.cz https://www.unicareal.cz/

Publikováno: 03. 06. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Hanka Zátopekova