Každý pátý člověk trpí alergií na slunce. Opalujte se s mírou!

Výskyt rakovinového onemocnění kůže melanomu stoupl oproti minulému roku o 5 až 7%, sluneční alergie je realitou pětiny populace země a ozonová díra bude propouštět škodlivé UV záření až do roku 2045. Zdravé opalování a pobyt na slunci jsou témata, která se týkají každého obyvatele naší planety.

Slunce nemusí být nepřítelem

Sluneční záření je klíčovým prvkem pro existenci lidského těla. Zabezpečuje přeměnu a aktivaci tvorby vitamínu D3. Nejde jen o chybějící vitamín jako takový. Jeho nedostatek zasahuje téměř celé fungování našeho těla. Mezi nejznámější onemocnění z avitaminózy patří rachitida, osteoporóza a psychické poruchy.
Tip: Když je doma k nevydržení, ale vy tušíte, že není dobrý nápad trávit čas na sluníčku, zvažte pořízení mobilní klimatizace. Praktický pomocník domácnost okamžitě ochladí, takže se budete cítit komfortně i v době největších veder. Navíc je úsporný! Trefou do černého může být například tato tichá mobilní klimatizace REMKO nebo výkonná mobilní klimatizace SINCLAIR. Některé modely můžete ovládat přes smartphone. Třeba tuto wifi mobilní klimatizaci DAITSU.
Navzdory nespornému významu slunce nemůžeme opomenout jeho negativní dopady. Nejzávažnější choroba, kterou má na svědomí UV záření, je melanom. Jde o jeden z nejzákeřnějších typů rakoviny vůbec, přičemž se jeho výskyt každým rokem zvyšuje o 5 až 7 procent celosvětově. Další komplikací, kterou přináší UV složka slunečních paprsků, je polymorfní světelná dermatóza, lidově nazývaná "alergie na slunce". Není sice smrtelným onemocněním, ale znepříjemňuje život až pětině populace na světě. Podle publikace doktora Noaha S. Scheinfeld pod názvem Polymorphous Light Eruption se sluneční alergie vyskytuje ve všech zeměpisných šířkách bez ohledu na rasu, pohlaví či typ kůže. Zatímco v Singapuru postihuje pouze 1% lidí, ve Švédsku trpí svědivými červenými otoky až 21% obyvatelstva.
Tip: Mobilní klimatizace, ale také ventilátory ufo, mobilní topidla, odvlhčovače, hutnící desky či elektrocentrály levně prodává eprofi.cz s.r.o.

Pozor na výběr opalovacího krému

"Tukové složky a emulgátory v kosmetice i opalovacích krémech mohou být působením UV paprsků spouštěčem různých kožních onemocnění," vysvětluje dermatovenerologička Ľudmila Lipkovo. Odbornice zmiňuje také méně známou diagnózu s názvem Mallorca Acne. Příznaky jsou podobné jako u akné, avšak toto onemocnění je vyvolané slunečním zářením v kombinaci se zmíněnými chemickými složkami kosmetických přípravků.

Řešení pro sportovce i citlivou kůži

Farmaceutická společnost Galderma, která vyrábí produkty sluneční ochrany Daylong, vyvinula řadu produktů Sensitive speciálně pro potřeby citlivé kůže se sklonem k sluneční alergii. Lehké konzistence gel-krémů, gel-sprejů a gel-fluid neobsahují zmiňované tukové složky ani problémové emulgátory, a proto jsou velmi vhodné i pro mastné typy pleti. "Nezatěžující textury se staví mezi spotřebiteli stále oblíbenější, a tak jsme se rozhodli rozšířit řady letos o výše ochranné faktory až po SPF (Sun Protecting Factor) 50+. Vyvinuli jsme také Daylong FACE Sensitive s SPF 30 v menším balení, který je určen pro pleť. Doporučujeme ho i jako podkladový krém pod make-up, "říká Jana Jankovičová, zástupkyně značky Daylong na Slovensku. Pro aktivní lidi a sportovce přináší švýcarský výrobce inovativní transparentní aerosol s vysokým ochranným faktorem 50+. Toto řešení dodá více nezávislosti všem běžcům, cyklistům, plavcem a mnoha dalším, kteří se díky 360-stupňové aplikaci vědí chránit před UV bez pomoci dalšího člověka. Navíc je možné jej nastříkat na mokrou kůži a zachovat přitom stejný stupeň ochrany.

Publikováno: 14. 05. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Hanka Zátopekova

Tagy: alergie na slunce | jak se opalovat | zdravé opalování