Dyshidrotický ekzém na rukou a jeho léčba

V posledních letech se různé druhy kožních potíží znásobily. Zda tomu přispívá nadmíra hygieny, dezinfekce, nízká kvalita jídla či genetika – to nevíme s jistotou. Mezi nejčastější kožní potíže nepatří pouze atopický, ale i dyshidrotický ekzém, který se projevuje na rukou nebo nohou. Protože nám v životě může způsobit řadu nepříjemností, prozradíme vám, jak s ním spolehlivě bojovat.

Příčiny a příznaky

Přesné důvody, které přispívají k vzniku ekzému nejsou dosud známy. Avšak mnoho odborníků se domnívá, že nejčastějšími a také hlavními spouštěči jsou alergie, stres či reakce na toxické látky, mezi které patří různé mycí saponáty. Tato alergie se nejčastěji vyskytuje u lidí mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života. Projevuje se puchýřky, které najdeme na rukou, na prstech, dlaních a palcích u nohou či mezi prsty. zaznamenat můžete bolest, svědění, praskání kůže, zmíněné puchýře, šupiny kůže, citlivost na dotek.

Jak potíže léčit

Pokud se vydáte k lékaři, aby nasadil léčbu, s největší pravděpodobností odejdete s mastičkami na bázi kortikoidů a steroidů. Mnohým tento způsob léčby nevadí, jiní zase hledají možnou alternativu. Dyshidrotický ekzém lze řešit i z pohodlí domova. Pouze musíte vědět, zda je ekzém způsobený alergií na kovy, například na nikl či jiné, nebo jde o reakci na čistící prostředky. Jakmile to budete vědět, vyhýbejte se spouštěčům. V případě, že je ekzém ve fázi, kdy kůže svědí a jsou hmatatelné pupínky, neváhejte a natírejte oblast pomocí bariérových krémů. Například krém od společnosti Dermaguard, který na pokožce vytváří kožní bariéru a chrání ji před vznikem dalšího ekzému. Navíc pokožku zjemní a hydratuje. U praskajících puchýřků, popraskané a šupinaté kůže, zvolte krém se zinkem. Dobrá je i lázeň z černého čaje.

Publikováno: 11. 06. 2022

Kategorie: Zdraví & krása

Autor: Hanka Zátopekova